Ogrzewanie domu, biura czy przestrzeni mieszkalnej z każdym rokiem wiąże się z nowymi wyzwaniami. Użytkownicy coraz świadomiej podchodzą do wyposażania swoich wnętrz w sprzęty przyjazne środowisku. Nie bez znaczenia są także rosnące ceny tradycyjnych paliw, wykorzystywanych w urządzeniach do ogrzewania starego typu. Węgiel, gaz lub ropa drożeją, dlatego na rynku pojawiają się technologie oferujące nie tylko większą moc grzewczą, lepszą wydajność, ale także możliwość oszczędzania i lepszego designu.
Panele na podczerwień – przyszłość jest na wyciągnięcie ręki
Prawdziwym odkryciem ostatnich lat są panele grzejne, wykorzystujące innowacyjną metodę energii podczerwieni. Urządzenia tego typu często wyposażone są w praktyczny ekran dotykowy, pilot lub oprogramowanie połączone z aplikacją, które ułatwiają sterowanie. Możliwość zdalnej regulacji panelu pozwala na wygodne uruchomienie urządzenia nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy w pobliżu domu lub innej docelowej przestrzeni.
Jak funkcjonuje panel grzewczy na podczerwień promiennik?
Ciepło emitowane przez panele znacznie różni się od tego z tradycyjnych grzejników. Największą różnicą jest fakt nie podgrzewania powietrza, ale ogrzewania obiektów za pomocą niewidzialnych fal elektromagnetycznych. Ciepłe powietrze nie unosi się również do góry, a energia podczerwieni skutkuje efektem ciepła dla ludzi oraz zwierząt bez zbędnych strat energii.
Ważne jest, aby zamontować panel tak, by żadna przeszkoda nie blokowała przepływu promieni. Z tego powodu zaleca się jego montaż na suficie lub na ścianie – na wysokości umożliwiającej swobodny przepływ fal. Nie poleca się zasłaniać panelu sofą lub stołem, bo ograniczą one funkcjonalność urządzenia.
Który panel będzie odpowiedni do konkretnego pomieszczenia?
Według obliczeń producentów, na każdy 1 m2 pomieszczenia potrzebnych jest 50 W mocy grzewczej. Jest to oczywiście średnia, która zależy od takich czynników jak:
- wysokość pomieszczenia,
- izolacja budynku,
- ilość okien w pomieszczeniu,
- piętro.
Wystarczy znać więc metraż pomieszczenia, aby jego liczbę pomnożyć razy 50. W ten sposób otrzyma się sumę mocy i tym samym – urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w danej przestrzeni.
Ogrzewanie korzystne dla zdrowia oraz dla alergików
W związku z tym, że panele na podczerwień nie podgrzewają oraz nie unoszą powietrza wraz z kurzem, są idealnym rozwiązaniem dla osób z alergiami. W przestrzeni nie krążą również szkodliwe dla zdrowia roztocza, pyłki i pozostałe alergeny. Brak wentylatora eliminuje także wysuszanie powietrza, a fale elektromagnetyczne porównywane są przez naukowców do naturalnego ciepła słonecznego, dostarczającego organizmom cenną witaminę D.
Korzystanie z paneli wpływa więc pozytywnie na samopoczucie, jednocześnie nie wytwarzając szkodliwego promieniowania UV. Mówi się także o ich dobrym wpływie na łagodzenie bólu głowy, zmęczenia lub stresu. Tego typu promieni używa się powszechnie w medycynie do leczenia stanów zapalnych, płytkich zaburzeń krążenia czy kontuzji.
Oszczędności z promiennikiem na podczerwień
Ogrzewanie energią na podczerwień umożliwia oszczędzanie ze względu na niewielkie koszty eksploatacji urządzenia. Promienniki oferują lepszą wydajność nawet do 65% w stosunku do tradycyjnego ogrzewania, a wykorzystanie energii elektrycznej wynosi aż do 98% w przypadku nowoczesnych paneli.
Korzystając z promienników odczuwalne ciepło pojawia się natychmiast, bez potrzeby rozgrzewania oraz nagrzewania pomieszczeń.
Porównanie grzejników starego typu z panelami na podczerwień
Zakładając, że do ogrzania jest pomieszczenie o tej samej wysokości, izolacji budynku czy ilości okien można oszacować, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w przypadku grzejników konwekcyjnych wynosi o co najmniej 50% więcej niż paneli na podczerwień.
Ponad to, promienniki charakteryzują się:
- natychmiastowym grzaniem,
- ogrzewaniem obiektów, nie powietrza,
- przyjaznością dla zdrowia,
- optymalnym działaniem w pomieszczeniach o różnych metrażach (także w tych bardzo małych),
- wysokim stopniem bezpieczeństwa,
- prostym montażem,
- niewielkim rozmiarem i lekką wagą,
- skutecznością nawet na otwartej przestrzeni, np. na balkonach czy w kawiarnianych ogródkach.
Nowoczesny design oraz komfort na wielu poziomach
Panele grzewcze na podczerwień nie tylko są funkcjonalne, ale charakteryzują się również wysoką estetyką. Urządzenia marki NEO oferują na przykład czystą, białą formę z eleganckim wykończeniem. Panel grzewczy na podczerwień 720 W 90-104 NEO lub panel grzewczy na podczerwień 450 W, WIFI 90-105 NEO charakteryzują się klasycznym kształtem, który podkreśla estetykę pozostałych obiektów w pomieszczeniach.
Promienniki można także umiejscowić na dedykowanych nogach 90-109 NEO i postawić w dowolnym miejscu w przestrzeni.
Panele grzejne i korzyści płynące z ich użytkowania
Grzejniki na podczerwień mają wiele atutów i cieszą się z każdym rokiem coraz większą popularnością. Ich największą zaletą jest komfort, prostota obsługi oraz możliwość wygodnej regulacji temperatury. To wydajne urządzenia, wpisujące się w nowoczesną falę ekologicznych systemów grzewczych. Są doskonałe zarówno na mroźne miesiące zimowe jak i letnie wieczory jesienno-wiosenne.
Panele grzewcze na podczerwień:
- nie wymagają organizacji opału,
- nie wymagają wyciągu, komina oraz okresowego czyszczenia,
- nie zajmują wiele miejsca,
- są energooszczędne,
- nie podnoszą kurzu oraz alergenów,
- charakteryzują się małą utratą ciepła,
- dobrze prezentują się w każdym wnętrzu.
Będą idealną alternatywą dla wymagających użytkowników. Szeroką ofertę paneli grzewczych na podczerwień można odnaleźć w internetowym sklepie Fixero.