Komunikat zwiazany z incydentem bezpieczenstwa

Nasze podejście do projektowania

Projektowanie z pasją, czyli autorska odzież NEO TOOLS

W NEO TOOLS wiemy, że odzież BHP to podstawa w wielogodzinnej pracy w wymagających warunkach. Z tego powodu aktywnie angażujemy się w tworzenie ubrań roboczych, które harmonijnie łączą nowoczesne trendy i komfort – z ekologiczną świadomością. Nasze projekty charakteryzują się elastycznością, uniwersalnością i dbałością o środowisko; a przy tym są wzorem oraz wyznaczają standardy dla przyszłych kolekcji.

W NEO TOOLS każdy model odzieży BHP to rezultat świadomego projektowania oraz wielu lat doświadczenia. Dbamy o najmniejszy detal, aby nasze produkty nie tylko spełniały, ale i przekraczały oczekiwania naszych klientów. Odzież marki NEO TOOLS to synonim wygody oraz funkcjonalności – powstaje z inspiracji naturą i zaawansowaną technologią, odzwierciedlając innowacyjnego ducha naszej marki.

ORIGINAL DESIGN Created by NEO

Aby podkreślić jak ważny jest dla nas proces tworzenia odzieży roboczej, stworzyliśmy znak ORIGINAL DESIGN, wskazujący na projekty opracowane przez technologów odzieżowych marki NEO TOOLS. Projekty oparte są na nowinkach technologicznych dotyczących najwyższej jakości materiałów, zamków czy odblasków.

Poza tym, podstawą w tworzeniu odzieży BHP jest dla nas wsłuchiwanie się w potrzeby klientów. Zmieniający się rynek pracy, a przy tym i specyfika działań na świeżym powietrzu czy w specyficznych warunkach przemysłowych sprawiają, że jesteśmy w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie różnych branż, oferując nie tylko funkcjonalność czy wygodę, ale również odpowiedni stopień bezpieczeństwa.

Marka NEO TOOLS doceniona przez specjalistów

Dowodem na to, że zmierzamy w dobrym kierunku są także nagrody i wyróżnienia, które wręczono marce NEO TOOLS za opracowaną odzież BHP. W 2023 roku otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie w postaci tytułu: Konsumencki Lider Jakości.

Kilkukrotnie zostaliśmy również finalistami cenionego w branży konkursu Dobry Wzór, a w 2022 roku zdobyliśmy główną statuetkę w kategorii ,,praca i biuro”. Nie pierwszy, ale i nie ostatni raz okazało się, że odzież BHP NEO TOOLS nie ma sobie równych!

Rozmowa z technologiem odzieży BHP marki NEO TOOLS

Aby podkreślić jak znaczący jest dla nas moment wprowadzenia oznaczenia Original Design Created by NEO, przeprowadziliśmy rozmowę o projektowaniu oraz trendach z naszym Głównym Technologiem, Projektantem odzieży BHP.

NEO TOOLS: Jakie są obecnie główne trendy w dziedzinie technologii ubioru BHP?

Główny Technolog, Projektant odzieży BHP: W ostatnich latach obserwuję dwa główne trendy: wygoda i funkcjonalność. Stosunkowo niedawno trzecie miejsce zajęła moda, która w workwearze idzie zdecydowanie w stronę outdooru. Użytkownicy (klienci marki NEO TOOLS) oczekują, że odzież robocza stanie się „drugą skórą”, czyli nie będzie ograniczać ruchów – będzie pracować wraz z użytkownikiem, a dodatkowo wszystkie przedmioty potrzebne przy danej pracy, jaka by nie była, będą pod ręką.

Jest tutaj duże pole do popisu dla konstruktorów, technologów i projektantów, którzy muszą sprostać temu zadaniu. Ponadto workwear przestaje służyć tylko i wyłącznie do pracy i zaczyna być wykorzystywana jako odzież codzienna, trekkingowa, outdoorowa.

Czasy, kiedy na pierwszy rzut oka można było jednoznacznie stwierdzić, że jest to typowa odzież robocza, mijają. Oczywiście nadal znajdziemy szeroką gamę takich produktów,  ponieważ także są potrzebne i znajdują odbiorcę, ale coraz częściej te same spodnie możemy zobaczyć u producentów workwearu jak i odzieży sportowej.

Ponadto, marki dotychczas zajmujące się wyłącznie odzieżą sportową  wprowadzają workwear, co dowodzi temu iż rynek oczekuje nowoczesności, uniwersalności, ale i pierwiastka mody.


NEO TOOLS: Jakie innowacje lub nowości pojawiły się w ostatnich latach w dziedzinie tkanin i materiałów używanych do produkcji odzieży?

Główny Technolog, Projektant odzieży BHP: Zdecydowanym królem są materiały typu 2way/ 4way stretch i te które zawierają włókna elastyczne. Dodatkowo coraz większą rolę odgrywają materiały pochodzące z włókien z recyklingu oraz te wytworzone z odnawialnych źródeł.

Idealnym wyborem jest połączenie wszystkich tych rodzajów włókien w jednej tkaninie. Ponadto wiele firm pracuje nad materiałami wykonanymi z włókien liści bananowca, kokosa czy też kawy. Istnieją także materiały pochodzące z recyklingu, do którego nie jest potrzebna woda, a której mamy coraz mniej.


NEO TOOLS: Jakie wyzwania stoją przed przemysłem odzieżowym w kontekście zrównoważonej produkcji i ekologicznego wpływu ubrań na środowisko?

Główny Technolog, Projektant odzieży BHP: Największym wyzwaniem w mojej ocenie jest obniżenie kosztów wytwarzania materiałów pochodzących z recyklingu, przez co odzież  wykonana z tego typu materiałów byłaby bardziej przystępna dla większego grona odbiorców. Nasuwa się myśl, że kiedy coś odzyskujemy z innego przedmiotu unikamy dodatkowych kosztów wytworzenia, niestety w realnym świecie tak nie jest, a koszty przetworzenia surowca do ponownego wykorzystania w innym produkcie są wyższe, niż stworzylibyśmy ten produkt zupełnie od nowa.

Inną kwestią jest stereotyp, że jeśli coś jest wykonane z recyklingu jest gorsze, ma niższe parametry, jest słabsze. Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ materiały z recyklingu są tak samo lub bardziej trwałe od tych wytworzonych „na nowo”, zużywających nowo powstałe półprodukty w innej fabryce.

Kolejnym wyzwaniem jest zwiększenie świadomości finalnego odbiorcy w temacie wyboru produktu i zoptymalizowanie trendu „fast fashion”, który jest bolesny w skutkach zarówno dla środowiska jak i fabryk wytwarzających tego typu odzież.


NEO TOOLS: Jakie technologie i materiały są stosowane w produkcji ubrań outdoorowych, aby zapewnić komfort oraz funkcjonalność?

Główny Technolog, Projektant odzieży BHP: Są to tkaniny i dzianiny elastyczne typu 2way/ 4way oraz materiały wykorzystujące technologię termiczną, antybakteryjną, wszelkiego rodzaju powleczenia zapobiegające zabrudzeniu lub ułatwiające usunięcie zabrudzeń.

Aby zapewnić komfort i funkcjonalność w odzieży outdoorowej (i nie tylko) trzeba wziąć pod uwagę inną kwestię. Technologie i materiały odgrywają ważną rolę jednak nie są jedynymi aktorami na tej scenie. Niezależnie od tego jak zaawansowane materiały czy wykończenia zastosujemy, na nic to się zda, jeśli zabraknie w procesie tworzenia produktu wiedzy technologa i konstruktora. Dopiero połączenie tych czterech czynników daje pożądany efekt.

Należy także pamiętać o tym, że nie ma złych i dobrych materiałów, są jedynie niepoprawnie zastosowane. Taka sama zasada dotyczy odzieży w ogólnym znaczeniu – nie istnieje odzież dobra i zła, jest tylko nieodpowiednio dobrana do warunków, w których chcemy ją zastosować.


NEO TOOLS: W jaki sposób technologia wpływa na projektowanie odzieży i tworzenie bardziej wydajnych oraz trwałych produktów?

Główny Technolog, Projektant odzieży BHP: Ma kluczowe znaczenie, ponieważ im lepszych materiałów użyjemy, tym dłuższe jest życie produktu, czyli produkt jest bardziej trwały i służy przez długi okres. Przez „lepszych” mam tu na myśli materiały i dodatki o odpowiedniej jakości oraz odpowiednio dobrane do danego rodzaju odzieży.

Ponadto, technologia w odzieżownictwie stwarza możliwości osiągnięcia odpowiednich właściwości w jak najbardziej zoptymalizowany sposób. Na przykład kurtka zimowa nie musi być bardzo gruba, aby była ciepła, jeśli zastosujemy wypełnienie o odpowiednich parametrach i w odpowiedniej technologii.


NEO TOOLS: Jakie trendy w projektowaniu i stylizacji odzieży widzisz w przyszłości?

Główny Technolog, Projektant odzieży BHP: Już dziś bardzo silnie widoczny jest trend „eco”, czyli wykorzystywanie włókien z recyklingu i z odnawialnych źródeł w jak najmniejszym stopniu szkodzącym środowisku.

Jeśli chodzi o kwestię mody w odzieży roboczej, to zdecydowanie idzie ona w wersje stretch & slim ukierunkowaną na sport i outdoor/ trekking. Te trzy nurty coraz bardziej się  przenikają, pozostawiając równocześnie elementy charakterystyczne dla swojego przemysłu.   


NEO TOOLS: W jaki sposób marka NEO TOOLS tworzy ubrania?

Główny Technolog, Projektant odzieży BHP: Punktem wyjściowym do stworzenia „czegoś nowego” zawsze jest potrzeba klienta obecnego lub potencjalnego. Odbywa się to na dwa sposoby: pierwszym z nich jest sygnał z rynku, gdzie to klienci mówią czego potrzebują, czego im brakuje, czego nie mogą znaleźć, a co jest im potrzebne. Jest to znacznie łatwiejsza droga dla zespołu projektowego, ponieważ przelewają na papier, a potem na produkt słowa klienta.

Drugi sposób to próba wyszukania potrzeb klientów zanim one się pojawią. Nieustannie badamy rynek, obserwujemy trendy, działania konkurencji, działania międzynarodowych liderów w branży, słuchamy dostawców którzy są lustrem rynku, uczestniczymy w różnego rodzaju targach (również poza branżą BHP), gdzie wyszukujemy nowe technologie mające zastosowanie w naszej branży – mam tu na myśli targi sportowe, targi modowe czy targi związane z działalnością naszej firmy.

Musimy wiedzieć w jaki sposób i jakich narzędzi używa dana branża, aby móc stworzyć odzież, która pomaga w codziennej pracy, ponieważ to także jest swego rodzaju narzędzie naszych działań.

Pierwszym operacyjnym krokiem jest określenie jaki produkt chcemy stworzyć, jakie ma mieć parametry, funkcjonalności, z czego ma być wykonany. Oczywiście papier i pióro projektanta stworzy wszystko, dlatego też ścisła współpraca projektanta, technologa oraz konstruktora jest konieczna.

Ta kreatywna część tworzenia produktu musi być równoważona odpowiednią ceną i pozycjonowaniem produktu na półce, czyli pracą kupca i product managera. Gdy wszystkie warunki zostaną spełnione, przechodzimy do etapu testowania, gdzie kilkukrotnie i na różne sposoby, sprawdzamy i testujemy wykonane próbki, aby wyeliminować jak najwięcej błędów, także tych ukrytych, które mogą pojawić się podczas użytkowania.

Dodatkowo bardzo precyzyjnie wybieramy fabryki, w których nasza odzież jest szyta, co wzmacniamy licznymi kontrolami w czasie produkcji oraz po jej zakończeniu. Jest to dość długi i skomplikowany proces aby finalnie stworzyć produkt uniwersalny, a jednocześnie dopasowany do potrzeb finalnego użytkownika.


NEO TOOLS: Czy praca dla NEO TOOLS jest wyzwaniem?

Główny Technolog, Projektant odzieży BHP: Zdecydowanie tak! Zwłaszcza gdy to zespół projektowy musi odgadnąć  potrzeby klientów. Odpowiedni dobór materiałów, kolorów, odpowiedni krój nie jest bez znaczenia i każdy element musi ze sobą współgrać.

Dodatkowo, produkt musi podążać za modowymi i branżowymi trendami, jednocześnie spełniać oczekiwania potencjalnych klientów pod względem funkcjonalności i wygody. Zadanie nieco utrudnia nam fakt, że wiele interesujących projektów mamy za sobą i nie chcemy ich powielać.

Zatem za każdym razem musimy stworzyć produkt, który jednocześnie nawiązuje do gamy naszych kolekcji, a jednocześnie jest czymś zupełnie nowym, świeżym i nowoczesnym. Pracę nad odzieżą można porównać do mechanizmu zegarka – każdy trybik musi należycie współdziałać z innym, aby cały proces działał poprawnie.


NEO TOOLS: Jacy są odbiorcy odzieży BHP NEO TOOLS? 

Główny Technolog, Projektant odzieży BHP: Wymagający, a jednocześnie oddani. Wymagają od nas wiedzy na temat  narzędzi którymi pracują, zrozumienia różnych branż i tego, jakich rozwiązań potrzebują – dostosowania naszej odzieży w jak najbardziej uniwersalny sposób, szybkiej reakcji na ich potrzeby.

Staramy się spełniać ich oczekiwania, za co nagradzają nas swoim zaufaniem oraz wyborem produktów, które tworzymy w naszej marce. Jednak największym wyróżnieniem jakie możemy dostać od naszych odbiorców jest to, że obserwują, co robimy, czekają na więcej nowych pomysłów trafiających w ich gust oraz ich potrzeby, czego dowodem jest to, że codziennie korzystają z naszej odzieży BHP.